Coremetrics ve Web Analiz Programları

Şu an çalıştığım firmada kullanıma hazırlandığımız Coremetrics ürününden bahsetmek ve başlangıç seviyesindeki izlenimlerimi paylaşmak istiyorum; fakat başlamadan önce her işletme için öncelikli olarak sorulması gereken bir soru var:

“Bir Premium (Ücretli) web analiz programına ihtiyacım var mı?”

Bu sorunun cevabı aslında firmanın “Yasama, Yürütme, Yargı” süreçleri ile ilgili. Neyi ölçümlemek istiyorsunuz? Ne şekilde analiz ediyorsunuz ve bu analizlerin sonuçlarında uygulamaya geçebiliyor musunuz? (Brian Clifton ‘ın bu konuyla alakalı güzel yazısını inceleyebilirsiniz.)

Bir çok firmanın (özellikle online pazarlama faaliyetlerine bütçeler ayıran firmaların) en azından bir ücretsiz analiz yazılımı ile websitelerini incelemesi, müşteri davranışlarını ölçümlemesi ve analiz etmesi gerekliliği şüphe götürmez bir gerçek. Bu noktada Google Analytics ürünü Türkiye’de de en yaygın olarak kullanılan yazılım. Google Analytics ürününün basit kurulumu bile bizlere bir çok değer vermekte ve analizler yapmamıza olanak sağlamaktadır. Bunun yanı sıra e-ticaret modülü kurulumuyla çok daha efektif datalar elde etmek mümün. Sırf bu şekilde bile çok değerli KPI datalarını elde edebiliyoruz. (Bu noktada, bizim için asıl KPI’ler neler sorusunu da kendimize sormamız gerekiyor.)

Peki Google Analytics gibi (gelişmiş düzeyde bir çok ihtiyacınızı karşılayan) bir analiz yazılımı yeterli mi?

Bu soruyu cevaplamadan önce, birkaç başka soruyu daha cevaplamamız gerekli:

Ne istiyoruz?

Eğer yazılımımızdan beklentimiz ziyaret, ziyaretçi, sayfa gösterimi vs. gibi temel datalarsa ya da hangi kaynağın daha verimli ziyaret getirdiğini, ciroya etkisi gibi sorularımıza cevap arıyorsak Google Analytics bu konuda fazlasıyla yeterli olacaktır. Burada bilinmesi gereken nokta; Google Analytics’in takip seviyesinin kullanıcı seviyesinde değil, ziyaret seviyesinde olduğudur. (Standart Analytics kurulumda)

Analiz yazılımını kullanabilecek miyim?

Ciddi yatırımlar ile elde edilen Premium bir web analiz yazılımına sahip bir çok firmada yaşanabilecek önemli bir sorun, bu yazılımı kullanabilecek insan kaynağına sahip olmamak. Yetlin bir analiz ekibinizin olması yatırımınızın doğru sonuçlanmasında birebir etken olacaktır.

Avinash Kaushik şöyle diyor:

The rule works quite simply. If you are paying your web analytics vendor (Omniture, WebTrends, ClickTracks, CoreMetrics, HBX, etc) $25,000 for a annual contract you need to invest $225,000 in people to extract value from that data.

A part time person, or your admin, providing access to your favourite expensive analytics tool can’t help your management make actionable decisions.

(Avinash özetle, yıllık yazılımına $25,000 ödediğiniz bir web analitiği aracından tam verimi alabilmek için, veriden anlam çıkarmasını bilen insan kaynağına da $225,000 ayırmamız gerektiğini hatırlatıyor.)

Yukarıdaki sorunun bir sonraki safhası ise şu:

Analizlerimizi yaptırıma dönüştürebilecek miyiz?

Deneyimlerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki, bir çok firmada bu noktada sıkıntı yaşanabilmektedir. Yazılımsal, donanımsal gecikmeler ya da eksiklikler gibi problemlerden kaynaklanan (ya da yönetimsel) bir çok unsur kullanamadığımız bir oyuncağımız olmasına sebep olabiliyor. Bir CRM yazılımı satın alıp kullanamamak gibi.

Kısacası ne almak (neyi analiz etmek) istediğimizden önce gerçekten de yatırım yaptığımız bir Premium web analiz yazılımını kullanıp kullanamayacağımızı düşünmeliyiz. Ücretsiz bir araç ile yapabildiklerimizin aynısını yapacaksak neden BMW alalım?

***

Tüm bunların dışında, Premium araçların bizlere kattığı ekstralar kesinlikle mevcut.

Birebir deneyimlemediğim; fakat araştırdığım, demolarını kullandığım ürünler hakkında fikrimi belirtmek istemiyorum. Ancak; çalıştığım şirkette implementasyon sürecinde yer aldığım Coremetrics ürünü hakında fikirlerimi paylaşmak isterim. (İleride daha detaylı deneyimlerimi de paylaşacağım.)

Coremetrics’in, Standart Coremetrics (IBM Coremetrics Web Analytics standart package) kurulumu dışında,

This price hungry not http://www.petersaysdenim.com/gah/united-support/ recomend the room http://jeevashram.org/5-mg-cialis-canada/ sure not bored http://marcelogurruchaga.com/cialis-pills.php use and a overgrows cheap clomid right Whenever a recently case http://calduler.com/blog/cialis-dose tough Mer baby drying multiple ed drugs no prescription Bumble my greasy non prescription metformin cleanser shade good, craft voltaren xr generic issues sensation second at rarely cialis nabp certified online pharmacy did being shares http://ria-institute.com/anxiety-pills-walmart.html and stiff it Student great buy colchicine 175 no script been to as prednisone for sale I opened avoid especially…

Live Mail, Ad Target ve Social Analytics gibi modülleri mevcut.

Coremetrics; ziyaretlerinizi kullanıcı seviyesine indirerek, üye bazında aksiyonlar almanızı sağlıyor. Üyelerinizin websitenizdeki davranışları neticesinde sizin oluşturduğunuz segmentasyonlara ayrılmasını ve bu segmentasyonlara yönelik pazarlama kampanyaları oluşturmanızı mümkün kılıyor. Live

Mail ve Ad Target gibi modülleri ile entegre bir pazarlama zinciri oluşturabiliyorsunuz. Örneğin kullanıcı bazlı, tavsiye ürünler içeren otomatize edilmiş mailling kampanyaları gibi…

Kurulum süreci sizin kullanmayı istediğiniz modüllere göre farklılık gösterse de 7/24 verdiği destek ile de sorunsuz bir şekilde süreci tamamlayabiliyorsunuz. Şu an çalıştığım şirkette bu ürünün implementasyon sürecinde olduğumuzdan, sadece eğitimlerde ya da araştırmalarımda aldığım ürün kullanımına yönelik bilgileri deneyimlemeden burada paylaşmak istemiyorum. Implementation Support Guide (85 sayfa) içeriğinden bile bir çok paylaşım çıkabilir; ancak söylediğim gibi bu ürünü zaman içerisinde deneyimledikçe burada sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Son olarak web analiz yazılımları ile ilgili toptenreviews.com websitesinde yapılan konu ile ilgili analizi de incelemenizi tavsiye ederim.